Piena Ceļš
Eiropas Dienvidu observatorija (ESO) izziņojusi preses konferenci 12. maijā, solot atklāt sabiedrībai patiešām nozīmīgus un aizraujošus jaunumus par mūsu pašu galaktiku – Piena Ceļu. Ir arī labs pamats neuztvert šo paziņojumu kā pārspīlējumu, jo dati nāk no "Event Horizon Telescope" (EHT) teleskopu tīkla, kas jau iegājis astronomijas vēsturē ar grandiozu sasniegumu 2019. gadā, pirmo reizi uzņemot melnā cauruma foto.

Pagaidām ir grūti spriest, par ko tieši ESO komanda paziņos pēc divām nedēļām, taču, ņemot vērā EHT projekta specifiku, var minēt, ka tam ir kāda saistība ar supermasīvo melno caurumu "Sagittarius A*" mūsu galaktikas centrā. EHT teleskopu tīkls jau kopš 2017. gada cītīgi pēta šo masīvo, tumšo milzi, kas tur kopā mūsu skaisto Piena Ceļu.

EHT projektā strādā daudzas astronomu grupas, un vienā tīklā apvienoti dati no astoņiem radioteleskopiem, tādējādi radot vienu virtuālu, sinhronizētu megateleskopu ar leņķisko izšķirtspēju, kas ir labāka par 60 loka mikrosekundēm. Pietiekami, lai izšķirtu apelsīna lieluma objektu uz Mēness.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!