To, ka Visums nav statisks, astronoms Edvīns Habls novēroja jau pirms gandrīz 100 gadiem. To, ka Visuma izplešanās paātrinās, astronomi spēja pierādīt neilgi pirms tūkstošgades mijas. Taču, vai tā notiks mūžīgi? Trīs astronomi nupat publicētā pētījumā argumentē, ka nē – pēc miljardiem un miljardiem gadu ilgas izplešanās jau pavisam drīz tā kļūs lēnāka, bet tad apstāsies pavisam, vēsta "Live Science".
Visums izplešas, turklāt paātrināti, tātad šo procesu virza kāds spēks, kas pretdarbojas gravitācijai. Zinātnieki tam deva nosaukumu – tumšā enerģija. Gan tāpēc, ka tās daba pagaidām ir mums nezināma, gan tāpēc, ka tā ir burtiski nefiksējama. Zīmīgi, ka par to gandrīz neko nezinām, taču viss liecina, ka tieši tumšā enerģija sastāda lielāku daļu masas un enerģijas Visumā – ap 70 procentiem. Vēl aptuveni ceturtā daļa ir tumšā matērija, par kuras meklējumiem "Campus" nesen runāja ar Latvijas zinātnieku grupas vadītāju Eiropas Kodolpētniecības centrā Kārli Dreimani. Redzamā matērija ir vien četrus piecus procentus no kopējās masas Visumā.
Par to, kāda tad īsti ir tumšās enerģijas daba, šobrīd ir tikai teorijas, ne pierādījumi. Vienu no pieejām ieviesa pats Alberts Einšteins – viņš sprieda, ka tumšā enerģija varētu būt kosmoloģiska konstante, ieausta pašā Visuma laiktelpas audumā un būtībā. Šajā gadījumā, kā jau to paredz vārds "konstante", tumšā enerģija ir ar nemainīgām īpašībām, proti, tā turpinās paātrināt Visuma izplešanos mūžīgi.