20 gadu progress vienā fantastiskā kadrā: Veba teleskops pret Spicera teleskopu
Džeimsa Veba kosmiskā teleskopa komanda turpina sagatavot instrumentus darbam, kas pilnvērtīgi sāksies vasarā. Nesen tika pabeigta gan galvenā spoguļa noregulēšana, gan arī spoguļa savāktā un atstarotā gaisma perfekti novirzīta uz katru no četriem galvenajiem zinātnisko instrumentu sensoriem. Rezultāti, kaut šobrīd vēl tālu no tā, ko Veba teleskops ļaus sasniegt vēlāk, jau ir sajūsminājuši astronomus, un nupat publicēts kadrs ļauj arī mums redzēt, kāds ir tehnoloģiju progress aizvadīto 20 gadu laikā.

Pirms Veba teleskopa NASA jaudīgākais kosmiskais teleskops, kas "redz" infrasarkano starojumu, bija Spicera kosmiskais teleskops. Tas tika palaists jau krietni sen – 2003. gadā –, un godam kalpoja daudz ilgāk, nekā sākotnēji paredzēts. Spicera ekspluatācija tika pārtraukta vien 2020. gada sākumā. Šeit neliels atskats uz to, ko kā astronomiem un mums visiem Visumu ļāva saskatīt šī lieliskā iekārta – "Atvadas no ņiprā 'Spitzer': 20 grandiozi ar kosmisko teleskopu uzņemti attēli".

Par šo aizgājēju tiešām nav ko skumt – darbs tika paveikts lieliski, bet nu Spicera stafeti pārņems, iespējams, šīs desmitgades grandiozākais kosmiskais teleskops. Veba rīcībā ir četri galvenie zinātniskie instrumenti. Jāatgādina, ka infrasarkanā starojuma observatorijām jo aukstāk, jo labāk – jebkurš lieks siltumstarojums ir "troksnis", kas traucē iegūt kvalitatīvus datus. Trīs no četriem sensoriem darba temperatūru sasnieguši ar pasīvo dzesēšanu – tos no Saules izstarotā un Zemes atstarotā siltumstarojuma pasargā iespaidīgais Veba teleskopa piecslāņu vairogs, kas ir apmēram tenisa korta izmērā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!