EHT Collaboration
Ceturtdien ASV Nacionālā zinātnes fonda un Eiropas Dienvidu observatorijas (ESO) organizētā preses konferencē apstiprinājās tas, par ko spekulācijas izskanēja jau pēdējās divas nedēļas, kopš tika pavēstīts, ka gaidāms būtisks paziņojums par mūsu galaktiku. Prognozes bija pareizas, un "Event Horizon Telescope" (EHT) projekts, kas pazīstams ar pasaulē pirmo melnā cauruma tiešo attēlu, to paveicis vēlreiz – šoreiz iemūžināts melnais caurums mūsu pašu galaktikas centrā.

Sadarbojoties vairākiem simtiem zinātnieku un vienotā, sinhronā tīklā saslēdzot astoņus radioteleskopus dažādās pasaules vietās, 2019. gadā EHT projekts pārsteidza pasauli ar pirmo melnā cauruma foto – galaktikas M87 centrā esošā supermasīvā melnā cauruma "portretu". Protams, pašu melno caurumu nobildēt gluži nevar, tāpēc jau tas ir melnais caurums. Attēlā redzamais ir akrēcijas disks ap šo objektu. Akrēcijas diskā virpuļo saspiesta un uzkarsēta gāze, tā redzama kā spožs starojuma avots.

Šoreiz pienācis brīdis mūsu pašu galaktikas – Piena Ceļa – centrālā melnā cauruma fotosesijai. Iepazīsties – tāds izskatās Sagittarius A* jeb Sgt A*.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!