NASA dārgajam marsatrīču pētniekam drīz varētu pienākt gals

Nesen vēstīts, ka NASA "InSight" zonde fiksējusi līdz šim spēcīgāko marsatrīci – pazemes grūdienu stiprums uz Zemes sarkanā kaimiņa sasniedza piecas magnitūdas. Šis atklājums piepulcējās vēl tūkstošiem novērojumu, ko zonde "InSight" savas samērā neilgās karjeras laikā veikusi. Taču tā jau kopš darba sākuma nemitīgi cīnās ar Marsa putekļiem un attiecīgi enerģijas deficītu. Nupat misijas zinātnieki brīdinājuši, ka 800 miljonus vērtajai zondei varētu būt atlikusi "sula" vien dažiem mēnešiem darba īpaši saudzīgā režīmā.

Kad "InSight" 2018. gada nogalē nosēdās uz Marsa, zondes energoapgādes sistēmas spēja nodrošināt piecas kilovatstundas diennaktī. Kilovatstundās mēra ne tikai patērēto, bet arī saražoto enerģiju, un viena kilovatstunda ir ekvivalenta enerģijai, kuru stundas laikā patērē elektriskā ierīce ar viena kilovata jaudu. Misijas sākumā zonde spētu pat kādu stundu darbināt elektrisko cepeškrāsni, norāda misijas zinātnieki. Šobrīd ar Marsa putekļiem klātie saules paneļi nu saražo vien aptuveni desmito daļu no sākotnēji iespētā.

Atšķirībā no Marsa roveriem, kurus "pabaro" ar radioaktīviem izotopiem nelielos termoelektriskajos ģeneratoros saražotā enerģija, "InSight" saules paneļi ir vienīgais veids, kā zontei papildināt enerģijas krājumus. Jo vairāk putekļu uz saules paneļiem, jo grūtāka dzīve zondei, kurai ne tikai jānodrošina pamatfunckijas, bet vēl jādarbina vairāki zinātniskie instrumenti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!