Piena ceļa lielākā zvaigzne pošas bojāejai, un astronomi to vēro
Mūsu galaktikas lielākā zināmā zvaigzne ir savas dzīves norietā, uzskata astronomi. VY Canis Majoris ir neaptverami milzīga, ja salīdzina ar mūsu Sauli, un ir viena no salīdzinoši reta tipa zvaigznēm – sarkanajiem hipermilžiem. Tā kā aizvien nav līdz galam skaidrs, kā tieši šādas zvaigznes beidz savu dzīvi, un atbilžu meklēšanā var palīdzēt sarežģīti šādu objektu 3D modeļi. Tādu nupat tieši šai zvaigznei radījuši Arizonas Universitātes astronomi.

Sākumā nedaudz par mērogiem, kas tiešām liek "atkārties žoklim". VY Canis Majoris, kas atrodas Lielā Suņa zvaigznājā, ir milzīga. Ja Saules diametrs ir nepilni 1,4 miljoni kilometru, tad VY Canis Majoris diametrs ir gandrīz divi miljardi kilometru. Precīzi tas nav zināms, bet tiek lēsts, ka diametrs ir robežās no 10 līdz 15 astronomisko vienību (AU – vidējais attālums no Zemes līdz Saulei jeb apmēram 150 miljoni kilometru). Tātad, ja Saules vietā būtu VY Canis Majoris, tas aizņemtu platību aptuveni līdz Jupitera orbītai.

Neskatoties uz šīs zvaigznes iespaidīgo izmēru, kuram blakus Saule izskatās pat ne kā galda tenisa bumbiņa, bet drīzāk vien kā niecīgs punktiņš, VY Canis Majoris masa ir tikai aptuveni 17 reižu lielāka par Saules masu – tās blīvums ir stipri mazāks nekā Saulei.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!