Veba teleskops pārsteidz atkal – grandiozs Jupitera polārblāzmu attēls

Kaut lielākās cerības tiek saistītas ar daudz tālāku Visuma nostūru izzināšanu, jaudīgais Džeimsa Veba kosmiskais teleskops sniegs jaunas zināšanas arī par Saules sistēmu. Lūk, nupat teleskopa komanda publicējusi fantastisku attēlu ar Jupiteru – redzami gan citiem teleskopiem bieži apslēptie un visai blāvie Jupitera gredzeni, gan iespaidīgas blāzmas gāzu milža polos.

Iespējams, šis attēls ir vēl aizraujošāks ar to, ka to no Veba teleskopa "infrasarkanās" redzes ievāktajiem datiem mums vizuāli uztveramā un saprotamā attēlā palīdzēja pārvērst nevis profesionāla astronomu komanda, bet gan amatierzinātnes aktīviste Džūdija Šmita no Kalifornijas. Veba teleskops gluži neuzņem fotogrāfiju tā, kā parasta digitālā fotokamera. Tas Visumā raugās infrasarkanajā spektrā, un šī gaisma cilvēkam nav redzama. Tādējādi visi attēli no šī teleskopa sākumā ir vienkārši milzīgs apjoms datu, kas raksturo spožuma izmaiņas dažādās objekta vietās un citus parametrus.

Lai to spētu uztvert vizuāli, šie dati jāapstrādā un jāpārnes uz optisko diapazonu. Parasti to dara STScI jeb Kosmisko teleskopu zinātnes institūts Baltimorā, ASV. Šis institūts nodarbojies arī ar Habla teleskopa datu apstrādi un nākotnē iesaistīsies arī Nensijas Greisas Romanas vārdā nosauktā teleskopa misijā. Taču šoreiz par Jupiteru ievāktos datus apstrādāja minētā Džūdija Šmita – daudzi dati no kosmiskajiem teleskopiem pieejami publiski, un cītīgi astronomijas entuziasti velta daļu sava laika, lai tos pētītu un apstrādātu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!