Uz Marsa jau sekmīgi ražo skābekli

Bez skābekļa nav pat ko sapņot par ilgtspējīgu cilvēku apmetņu veidošanu uz Marsa. Vest līdzi visu nepieciešamo skābekli arī nav variants – ceļš līdz Marsam prasa vairākus mēnešus, un kosmiskos lidojumos katrs kravas kilograms ir zelta vērtē. Tāpēc šādi kritiski svarīgi resursi būs jāražo uz vietas. NASA eksperiments ir pierādījis, ka tas ir sekmīgi paveicams.

Jaunākā NASA rovera "Perseverance" jeb Persija "vēderā" ir daudz dažādu instrumentu, un viens no tiem ir MOXIE eksperiments – "Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment". Citiem vārdiem, tā ir neliela ietaise, kas spēj ražot skābekli no ogļskābās gāzes.

Vairāk nekā 95% no Marsa atmosfēras veido tieši oglekļa dioksīds, un MOXIE eksperiments pierādījis, ka spēj no tā ražot skābekli. Kopš pagājušā gada februāra, kad Persijs piezemējās uz sarkanās planētas, MOXIE instruments (attēlā) darbināts septiņas reizes dažādos apstākļos – gan dienā un naktī, gan dažādos Marsa gadalaikos. Katru reizi tas spējis saražot apmēram sešus gramus skābekļa stundā – tas ir pielīdzināms neliela koka spējām te, uz Zemes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!