NASA/Johns Hopkins, APL/Steve Gribben

DART jeb Double Asteroid Redirection Test lidaparāts jebkurā gadījumā ies bojā – tāda ir šī kosmosa kuģa misija. To, vai DART upuris nesīs cerētos rezultātus – izmainīs asteroīda trajektoriju –, gan zināsim vien pēc vairākiem mēnešiem. Tas ir vēsturē pirmais šāda veida eksperiments, un to būs iespējams vērot tiešraidē NASA kanālos. Sadursme notiks 27. septembrī pulksten 3.14 naktī pēc Latvijas laika.

DART mērķis ir gaužām vienkāršs – iebliezt pa asteroīda "Didymos" mazāko kompanjonu "Dimorphos" un paskatīties, vai tādējādi izdevies izmainīt "Dimorphos" orbītu. Vairāk nekā 300 miljonus dolāru vērtā misija pārbaudīs, vai ar šādu kinētiska trieciena metodi nākotnē varam mēģināt pasargāt Zemi no prāvu asteroīdu trieciena, savlaicīgi identificējot potenciāli bīstamos un aizsūtot pretī kosmosa kuģus, kuriem jāizmaina asteroīdu trajektorija.

DART mērķis nav pārāk liels – aptuveni 160 metri. Tomēr arī šāds kosmosa akmens varētu nodarīt vērā ņemamus postījumus, ja lielā ātrumā ielidotu Zemes atmosfērā virs kādas apdzīvotas vietas. Jāatgādina, ka Čeļabinskas meteorīts bija nepilnus 20 metrus liels, bet gaisā notikušās eksplozijas rezultātā daudzviet ēkām izbira stikli, kādai ražotnei pat daļēji iebruka jumts, bet slimnīcā ar traumām nogādāti vairāk nekā 100 cilvēki.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!