Iespaidīgs foto: Neptūnam arī ir gredzeni, un Veba teleskops tos ļauj ieraudzīt
"Pagājuši trīsdesmit gadi, kopš pēdējo reizi redzējām šos blāvos putekļu gredzenus, un šī ir pirmā reize, kad esam tos redzējuši infrasarkanajā gaismā," norāda Neptūna sistēmas eksperte un Džeimsa Veba kosmiskā teleskopa komandas pētniece Heidi Hamela. Tik tiešām – planētu, ko biežāk atceramies kā vienkārši zilu bumbu, ieskauj gredzeni. Protams, ne tik krāšņi kā Saturnam, bet tomēr.

Veba teleskops pavēris jaunu skatu ne tikai uz tālākajām Visuma dzīlēm, bet arī Saules sistēmu – nobildētas gan polārblāzmas uz Jupitera, gan arī šis tas jauns uzzināts par Marsu. Arī Neptūns nu mums redzams ļoti skaidri.

Tik iespaidīgi attēli ar Saules sistēmas tālākās planētas gredzeniem iegūti vien 1989. gadā, kad tai garām traucās zonde "Voyager 2". Tā arī bija pirmā reize, kad Neptūns tika kvalitatīvi nofotografēts.
Optiskajiem teleskopiem novērot šo planētu nemaz nav vienkārši. Tā ir 30 reižu tālāk no Saules nekā Zeme un daudz blāvāka. Pat Neptūna pavadonis Tritons izskatās spožāks – pavadoņa virsmu lielākoties veido sasalis slāpeklis, kas atstaro pat 70% no Saules saņemtās gaismas. Savukārt dienas vidus uz Neptūna ir tumšs, gluži kā krēsla uz Zemes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!