Pēdējais attēls, kur gan "Didymos", gan "Dimorphos" pilnībā redzami vienā katrā. Šajā brīdī DART atradās apmēram 920 kilometrus no mērķa. Foto: NASA/Johns Hopkins APL

Aizvadītajā naktī NASA misijas DART kuģis veiksmīgi gāja bojā, proti, izdarīja tieši to, kas tika gaidīts – ietriecās 160 metrus platajā asteroīdā "Dimorphos" ar mērķi izmainīt tā trajektoriju un pārbaudīt, vai nākotnē šādā veidā varam no kursa novirzīt Zemei potenciāli bīstamus kosmosa akmeņus. Ņemot vērā to, ka objekts atrodas 11 miljonus kilometru attālumā no Zemes, trāpīt pa 160 metru lielu mērķi, kas lido milzu ātrumā, nav nemaz viegli. Taču viss noritēja gludi, un daži inženieri pat pauda vilšanos, ka pēdējā brīdī nenācās risināt kādu no vairākiem desmitiem ārkārtas scenāriju, kam komanda bija gatavojusies.

DART ietriecā asteroīdā naktī uz otrdienu, pulksten 2.14 pēc Latvijas laika. Kad asteroīds beidzot parādījās kuģa navigācijas kameras redzes lokā, komandu pārņemis gan prieks, gan šausmas vienlaikus, atzinusi DART misijas sistēmu inženiere Elēna Adamsa.

"Asteroīds mūsu redzeslokā parādījās pirmo reizi. Pirms tam mums nebija ne jausmas, ko gaidīt. Īsti nezinājām pat asteroīda formu, taču zinājām, ka tam trāpīsim. Domāju, visi tobrīd aizturēja elpu. Esmu pat pārsteigta, ka neviens nenoģība," mirkļus pirms trieciena raksturo Adamsa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!