<a rel="cc:attributionURL" href="https://unsplash.com/@jwimmerli">jean wimmerlin</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">cc</a>
Visi zina stāstu par dinozauriem – tie bija dominējošie dzīvnieki miljoniem gadu, līdz viens apmēram 10-13 kilometrus liels kosmosa akmens ietriecās Zemē vietā, kur šobrīd ir Jukatanas pussala, atstājot 180 kilometrus platu krāteri un iezīmējot gandrīz visu dinozauru galu. Izņēmums bija tie, no kuriem cēlušies mūsdienu putni. Kas notiktu, ja šāds trieciens atkārtotos mūsdienās? Vai cilvēkiem būtu izredzes?

Par šo, gluži kā par daudziem citiem civilizācijas beigu scenārijiem, protams, prātots daudz jau iepriekš un tā arī pie vispārpieņemtas atbildes nonākts nav. Taču, tā kā pasaules gala un nāves temati nemainīgi rosina cilvēku iztēli, par ko liecina vesels lērums pasaku un teiku, nu arī filmu, datorspēļu un cita veida daiļdarbu, arī zinātnieki aizvien par šo jomu turpina domāt un nākt klajā ar savām prognozēm.

Asteroīdu scenārijs nesen aktualizēts tāpēc, ka NASA sekmīgi aizvadījusi unikālas misijas DART pirmo daļu – ietriekusi kosmosa kuģi asteroīdā. Par to, vai sasniegts mērķis un izmainīta asteroīda orbīta, zināsim vēlāk. DART mērķis bija samērā neliels asteroīds – aptuveni 160 metrus platākajā daļā. Ar to nebūtu gana, lai iznīcinātu dzīvību uz Zemes, taču pēc izmēra tas tomēr klasificējams kā potenciāli Zemei bīstams. Tiesa, tas atradās pārāk tālu – NASA par potenciāli bīstamiem uzskata objektus, kas ir lielāki par 140 metriem un atrodas no Zemes ne tālāk par 7,4 miljoniem kilometru. Šāda izmēra asteroīds, saskaņā ar NASA prognozēm, spētu iznīcināt prāvu pilsētu un nest postu arī tuvākajā apkārtnē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!