Arecibo Observatory/National Science Foundation
Kopš 2020. gada decembra, kad sabruka tobrīd pasaulē otrs lielākais radioteleskops, astronomu kopiena centusies pārliecināt par observatorijas finansēšanu atbildīgos leģendāro observatoriju atjaunot. Tomēr nesekmīgi – ASV Nacionālais Zinātnes fonds, kuras paspārnē ir šī observatorija, 13. oktobrī paziņoja, ka nauda tiks piešķirta vien tam, lai šajā vietā uzturētu izglītojošu centru. 300 metru lielais teleskops, kas darbojies vairāk nekā pusgadsimtu, nu paliks vien vēsturē.

"Campus" 2020. gada izskaņā sekoja līdzi teleskopa pēdējām nedēļām. Pirmās bažas par cienījamā vecuma observatorijas tehnisko stāvokli parādījās 2017. gadā pēc tam, kad Puertoriko smagi skāra viesuļvētra "Mērija". Aresibo telesopa instrumenti bija iekārti trosēs virs prāvā reflektora, tāpēc spēcīgs vējš ir liels riska faktors. Tomēr vētru teleskops pārcieta labi un ar minimāliem bojājumiem.

Tomēr 2020. gadā Puertoriko atkal izjuta dabas spēku, kad salu satricināja vairākas zemestrīces. Observatoriju uz laiku nācās slēgt, taču arī šoreiz – nekādu redzamu bojājumu teleskopam nebija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!