Aresibo radioteleskops
Foto: AP/Scanpix/LETA
Jau vēstīts, ka 2020. gadā sabrukušo Aresibo observatorijas radioteleskopu nav plānots atjaunot. Teleskops, kas sava iespaidīgā skata dēļ gan pagozējies vairākās Holivudas kinolentēs, gan sūtījis vēstījumu citplanētiešiem, nu ir vēsture. Taču ne tā ievāktie dati – arī šodien tur vēl ir ko "rakt". Lūk, Aresibo balss ir dzirdama pat no "viņsaules" – ar to iegūtā informācija astronomiem palīdzējusi raksturot vairākus desmitus potenciāli bīstamu asteroīdu.

Protams, šobrīd (un, cik zināms NASA, vismaz turpmākos 100 gadus) asteroīdu briesmas Zemei nedraud. NASA par potenciāli bīstamiem uzskata asteroīdus, kas mūsu planētai pietuvojas 7,5 miljonu kilometru attālumā vai tuvāk. Tas aizvien ir pamatīgi tālu – ap 20 reižu tālāk nekā vidējais Mēness attālums no Zemes un ap piecām reizēm tālāk par Džeimsa Veba teleskopa atrašanās vietu. Tiem ir arī jābūt vismaz 140 metrus diametrā. Šobrīd sarakstā ir apmēram 2,3 tūkstoši šādu objektu.

Izmantojot Aresibo observatorijas ievāktos datus laika posmā no 2017. līdz 2019. gadam, zinātnieki septembrī publicējuši apjomīgu pārskatu par 191 Zemei tuvu asteroīdu. Gandrīz 70 no tiem atbilst NASA klasifikācijai par potenciāli bīstamiem objektiem. Līdzīgi kā citi šobrīd "uzraudzībā" esošie, arī šie tiešus un tūlītējus draudus Zemei nerada. Tomēr ir vērts tos paturēt redzeslokā, ja nu gadījumā kādu apstākļu rezultātā (piemēram, sadursme ar citu asteroīdu), to trajektorija tiek izmainīta tā, ka šie objekti sāk apdraudēt Zemi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!