Kāds no tā labums? Četri iemesli, kāpēc cilvēcei svarīgi atgriezties uz Mēness

Gluži tāpat kā 1969. gadā, kad cilvēks pirmo reizi spēra soli uz Mēness, mēs tuvojamies pavērsiena punktam – NASA trešdien, 16. novembrī, plāno dot startu misijai "Artemis 1" ("Artemīda 1") – pirmajai no trim šobrīd ieplānotajām Mēness misijām ar līdz šim jaudīgāko raķeti "Space Launch System" jeb SLS, informē Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas (LAIK) prezidents Pauls Irbins. Turklāt dažas no inovācijām, domājot par ilgtermiņa Mēness misijām, izstrādā arī Latvijas uzņēmumi.

"Artemis 1" ir daļa no vērienīgākas programmas "Artemis", kuru īsteno NASA sadarbībā ar trīs partneru aģentūrām: Eiropas Kosmosa aģentūru (EKA), Japānas aerokosmiskās izpētes aģentūru (JAXA) un Kanādas Kosmosa aģentūru (CSA). Savukārt kosmosa kuģi "Orion", kas arī ir daļa no šīs misijas, ražoja "Airbus Defense & Space".

"Programmas mērķis ir daudz tālejošāks nekā pirms 53 gadiem. Tolaik tā bija sāncensība, dominances demonstrēšana, protams, arī zinātniskais izrāviens. Pašlaik uzstādījums ir ne vien nolaisties uz Mēness, bet palikt tur – izmantot šo Zemes pavadoni kā pirmo soli turpmākai dziļā kosmosa izpētei, kā atspēriena punktu ceļā uz Marsu," skaidro Irbins.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!