NASA kārtējo reizi iepriecinājusi astronomijas interesentus. Šoreiz, publicējot video, kurā vienā stundā "saspiestas" 133 dienas Saules dzīvē, – redzama gan Saules rotācija, gan izmaiņas aktivitātē. Ar atbilstošu mūziku pavadījumā šis video sniedz gandrīz vai meditatīvu pieredzi.

Video samontētos kadrus uzņēmusi "Solar Dynamics Observatory" (SDO) kosmiskā observatorija, kas datus par mūsu zvaigzni vāc jau vairāk nekā 10 gadus. Kā daudzi NASA aparāti, arī SDO krietni pārsniegusi sākotnēji ieplānoto ekspluatācijas laiku. 2010. gadā palaistajam aparāta primārā misija ilga piecus gadus, taču nu aģentūra plāno to darbināt līdz pat 2030. gadam.

Kamēr vairums kosmisko un uz Zemes bāzēto teleskopu veras zvaigznēs tālu aiz mūsu Saules sistēmas robežām, SDO ir viena no samērā nedaudzajām observatorijām, kas specifiski pielāgota Saules vērošanai. Šo uzdevumu veic vēl arī Eiropas Kosmosa aģentūras "Solar and Heliospheric Observatory" jeb SOHO un "Solar Orbiter", kā arī pirms četriem gadiem palaistā un izcilā pētnieka Jūdžīna Ņūmena Pārkera vārdā nosauktā zonde. Tā kļuva par pirmo cilvēka būvēto aparātu, kas "pieskāries Saulei". Ko tas īsti nozīmē – par to vairāk var lasīt, klikšķinot šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!