Marss
Šī meteorīta analīze ir izvērstāka nekā jebkas, ko no viena parauga spējis dabūt ārā kāds Marsa izpētes rovers. Un labs priekšvēstnesis tam, kādus atklājumus varēs izdarīt, kad pirmo reizi paši no Marsa atvedīsim svaigus paraugus. Šobrīd atliek vien tie retie veiksmes gadījumi, kad izdodas atrast no sarkanās planētas nākušu meteorītu uz Zemes. Un kas tik tajos nav redzams!

Tisintas meteorīts ir tikai viens no pieciem Marsa meteorītiem, ko cilvēkiem izdevies fiksēt krišanas brīdī. Tas 2012. gada 18. jūlijā eksplodēja debesīs virs Tisintas pilsētas Marokā, no kā arī meteorīta nosaukums. Fragmenti tikai izkaisīti pa malu malām tuksnesī, un daļa no tiem atrasti un nonāca laboratorijās. Desmit gadus pēc Tisintas meteorīta nokrišanas tas turpina atklāt, kādi apstākļi ir vai reiz bijuši uz planētas, kas nosprausta par vienu no galvenajiem cilvēces kosmosa galamērķiem šajā gadsimtā.

Gada sākumā publicētā pētījumā raksturoti pieci atsevišķi organiski savienojumi šajā meteorītā. Un nav izslēgts, ka tas satur vēl vairāk. Tostarp atklāts viens savienojums, kas līdz šim roveru ievāktajos paraugos nebija manīts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!