Veba teleskops ieskatās kosmosa 'saldētavā' un atrod organiskas molekulas
Džeimsa Veba teleskops ir kosmosa izpētes pionieris daudzās jomās. Vecākā jebkad fiksētā gaisma, tālākās jebkad redzētās galaktikas, detalizēta citplanētu atmosfēru izpēte, un, protams, tas viss komplektā ar vizuāli krāšņiem attēliem. Nu infrasarkanā starojuma observatorija ielūkojusies vienā no saltākajiem kosmosa nostūriem, lai atklātu mums – arī tur ir organiski savienojumi, tikai ledus kristālu veidā!

Molekulāro mākoņu dzīles ir vienas no vistumšākajām un aukstākajām vietām Visumā. Tur ir vien par kādiem desmit grādiem siltāks par absolūto nulli. Vienā šādā kosmosa "saldētavā" ielūkojās arī Leidenes Universitātes Nīderlandē astronomi. Molekulārais mākonis "Chameleon I" no mums atrodas ap 600 gaismas gadu attālumā.

Zemāk redzamajā attēlā cauri gāzu mākoņiem un ledus kristāliem Veba instrumentus sasniegusi gaisma gan no zvaigznēm, gan protozvaigznes, kas vēl tikai veidojas. To var redzēt attēla kreisajā augšējā daļā – neliels punktiņš ar smilšu pulksteņa formas mākoņiem tam apkārt. Tās ir gāzes, kuras no apkārt esošā mākoņa zvaigzne "sūc" sevī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!