NASA/SDO
Piektdien, 3. martā, Saule atkal parādīja savu varenību un arī neprognozējamību. Pēdējā laikā ne polāro reģionu tuvumā, bet arī mērenajā klimata joslā debesu vērotājus un dabas fotogrāfus priecēja krāšņas polārblāzmas. Tās, protams, saistītas ar palielinātu Saules aktivitāti. NASA zondei arī izdevies iemūžināt vienu īpaši spēcīgu X klases Saules uzliesmojumu.

Kā zināms, Saulei ir aktivitātes cikli. Daži īsāki, daži garāki, bet caurmērā tie ilgst 11 gadus. Šos ciklus sāka fiksēt 1755. gadā, un nu esam 25. Saules aktivitātes ciklā, kas sākās 2019. gada izskaņā. Saules aktivitāti mēra pēc Saules plankumu skaita un arī lieluma, un šobrīd šie rādītāji turpina pieaugt. To skaitu un vēl citus rādītājus par Saules šī brīža "uzvedību" var meklēt vietnē "SpaceWeatherLive".

Kur daudz aktīvo reģionu un plankumu, tur arī lielāka varbūtība, ka notiks spēcīgi uzliesmojumi un koronālās masas izvirdumi. Uzliesmojumus pēc to spēka klasificē piecās lielās kategorijas – A, B, C, M un X. Katra no tām reprezentē par kārtu spēcīgāku uzliesmojumu nekā iepriekšējā. B ir 10 reižu spēcīgāks par A kategorijas uzliesmojumu, bet C – 10 reižu spēcīgāks par B un 100 reižu spēcīgāks par A. X kategorijas uzliesmojums ir 10 000 reižu spēcīgāks par A kategorijas uzliesmojumu. Katra kategorija iedalās vēl sīkākās vienībās, ko apzīmē ar numuriem no 1 līdz 9.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!