Pirmā 3D printētā kosmosa raķete orbītu nesasniedz, bet tā nav pilnīga izgāšanās
Foto: AP/Scanpix/LETA
Kaut "Terran 1" savā pirmajā lidojumā orbītā ap Zemi neiegāja, komanda šo startu uzskata par veiksmes stāstu. Un tam ir diezgan labs pamatojums.

Pēc diviem pārceltiem mēģinājumiem kompānijas "Relativity Space" būvētā – jeb drīzāk drukātā – raķete "Terran 1" naktī uz 23. martu iedarbināja dzinējus un pacēlās no ASV Kosmosa spēku bāzes Kanaverala ragā, Floridā. Nekādu vērtīgu kravu raķete neveda, vien simbolisku. Un labi, ka tā, jo orbītu raķetes otrā pakāpe nesasniedza – apmēram trīs minūtes pēc starta sākās problēmas.

"Terran 1" daudzi gaidīja ar nepacietību – tā ir pirmā kosmiskiem lidojumiem domātā raķete, kur absolūti lielākā daļa masas ir drukāta ar 3D printeri. Protams, tādas smalkas lietas kā dzinēji un elektronika aizvien ir ražoti ar tradicionālākām metodēm. Taču 3D drukātu lidaparātu izmantošana sola ieviest jaunu ēru komerciālajos kosmiskajos lidojumos – šāda ražošanas metode ļauj raķetes būvēt daudz lētāk un ātrāk, tādējādi arī pavadoņu vai citas kravas nogādāšana Zemes orbītā klientiem cenu ziņā solās būt pievilcīga. To pierāda arī investoru un partneru uzticība "Relativity Space" – vēl neviena raķete nav sasniegusi orbītu, bet jau noslēgti līgumi par kravas nogādāšanu orbītā par kopējo summu 1,65 miljardi ASV dolāru. Turklāt lielākā daļa no tiem – par vēl neuzbūvētās un jaudīgākās "Terran R" raķetes pakalpojumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!