Pēta objektu, kas šķietami 'salauž fiziku' un spīd 10 miljonus reižu spožāk par Sauli
Rentgenstarojums no šīs neitronu zvaigznes ir tik spēcīgs, ka pārkāpj astronoma Artura Edingtona vārdā nosauktu principu. Turklāt šis nebūt nav vienīgais tāds objekts Visumā.

Edingtona starjauda vai Edingtona limits, vienkārši skaidrojot, nosaka augšējo robežu, cik liela starjauda var būt noteikta izmēra objektam, citiem vārdiem – maksimumu, cik daudz enerģijas noteikta izmēra objekts var izstarot noteiktā laika vienībā. Tas ietver ne tikai redzamās gaismas, bet arī visu citu veidu elektromagnētisko starojumu. Šajā gadījumā – rentgenstarojumu.

Nupat zinātniskajā izdevumā "The Astrophysical Journal" publicētā darbā raksturots pulsārs M82 X-2, kas daudzkārt pārsniedz šo limitu. Pulsāri ir specifisks neitronu zvaigžņu tips. Neitronu zvaigznes ir maza diametra un ārkārtīgi blīvi objekti – tas, kas paliek pāri no pārmilzu zvaigznēm to dzīves cikla beigās, šo zvaigžņu kodoliem gravitācijas ietekmē kolapsējot. Neitronu zvaigznes diametrs parasti ir vien daži desmiti kilometru, bet masa – no 1,4 līdz apmēram 2-3 Saules masām. Pulsāri ir ātri rotējošas neitronu zvaigznes, kas tostarp ar noteiktiem intervāliem no magnētiskajiem poliem emitē elektromagnētisko starojumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!