Japānas zonde pirms bojāejas pagūst nobildēt Saules aptumsumu no kosmosa

Ja tev ir izdevies redzēt pilnu Saules aptumsumu, vari sevi uzskatīt par veiksminieku. Šī grandiozā parādība parasti vērojama kaut kur tālās zemēs. Latvijā nākamais pilnais Saules aptumsums būs vien 2142. gada 25. maijā. Taču kā ar Saules aptumsumu no kosmosa? To savām acīm redzējuši tikai izredzētie – astronauti.

Piemēram, 2021. gada pilno Saules aptumsumu, kas uz Zemes bija skatāms vien tiem, kas tobrīd atradās Antarktīdā, redzēja Starptautiskās kosmosa stacijas astronauti. Protams, pieredze ir pavisam cita – ja uz Zemes redzam, kā Mēness gandrīz pilnībā aizsedz Saules disku, tad astronauti redzēja vien Mēness mesto ēnu virs Antarktīdas. Turklāt kosmosa stacija tomēr lido vien apmēram 400 kilometru augstumā virs mūsu skaistās planētas, un katrā noteiktā brīdī astronauti redz vien daļu no tās.

Pavisam cits skats paveras no Mēness orbītas. "Apollo" misiju astronautiem bija tā laime redzēt Zemi visā tās krāšņumā – puslodi uzreiz. Nu līdzīgi Zemi ieraudzīja Japānas privātuzņēmuma "ispace" kosmiskais lidaparāts "Hakuto-R", turklāt ar Mēness mesto ēnu virs Austrālijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!