Meteorīts
Foto: AP/Scanpix/LETA
Ja sakām vārdu "komēta", vairumā gadījumu pirmā prātā nāk tieši Haleja komēta. Tā ir visslavenākā no visām, jo mums redzama regulāri. Un iespējams, ka kādu ģimeni Ņūdžersijā, ASV, šī komēta apciemojusi arī pavisam burtiskā nozīmē. Kādā mājā cauri jumtam iztriecies neliels meteorīts, un eksperti neizslēdz iespēju – tas varētu būt fragments no Haleja komētas.

Haleja komēta ir pirmā dokumentētā periodiskā komēta, un tās periods svārstās no 74 līdz 79 gadiem, bet vidēji ir aptuveni 76 gadi. Nākamreiz no Zemes to varēsim vērot 2061. gadā. Taču par sevi tā atgādina ik gadu – no aprīļa otrās puses līdz maija beigām vērojama Ēta Akvarīdu meteoru plūsma. Šis dienvidu puslodē labi redzamais "zvaigžņu lietus" rodas, Zemei lidojot cauri Haleja komētas atstāto atlūzu joslai. Zīmīgi, ka Haleja komēta Zemes orbītu ap Sauli šķērso divreiz, tāpēc šīs komētas palieku izraisītās meteoru plūsmas varam vērot divreiz gadā. Maijā redzamas Ēta Akvarīdas, bet oktobrī – Orionīdu plūsma.

Pirmdien, 8. maijā, viena šāda "zvaigžņu lietus lāse" iztriecās cauri jumtam kādā namā Houpvelā. Tobrīd pēc vietējā laika bija agra pēcpusdiena, tāpēc neviena mājās nebija. Kad mājas īpašnieki atgriezās un guļamistabā pamanīja tumšas krāsas akmeni, no sākuma, protams, nesaprata, kas tas varētu būt. Tomēr fakts, ka objekts istabā ielidojis ne caur logu, bet jumtu, turklāt atstājot pamatīgu bukti arī grīdā, ļāva drīz vien apjaust – tas, visticamāk, ir meteorīts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!