NASA jaunākais Marsa rovers "Perseverance" stundas laikā spējis saražot 12 gramus skābekļa. Lai to panāktu, rovera skābekļa ražošanas instruments MOXIE pirmo reizi tika darbināts uz pilnu jaudu, tuvu spēju robežai, vēsta vietne "Space.com".
Uz Marsa ir atmosfēra, tikai ļoti, ļoti retināta. Turklāt pretēji Zemes atmosfērai, sarkanās planētas atmosfēra galvenokārt sastāv nevis no slāpekļa un skābekļa, bet no oglekļa dioksīda un pavisam nedaudz slāpekļa un citu gāzu. Ja cilvēce grib sapņot par lidojumiem uz Marsu, skābeklis būs viens no resursiem, kuru jāiemācās ražot uz vietas. Un ne tikai elpošanai. Arī visu degvielu uz Marsu līdzi vest būtu ļoti dārgi un neefektīvi. Taču ja ir ūdens, tad var tikt arī pie ūdeņraža un skābekļa – sašķidrinātā veidā šie divi komponenti ir raķešdegviela. MOXIE eksperiments var palīdzēt ar skābekļa krājumiem.
MOXIE jeb pilnā nosaukumā "Mars Oxygen In Situ Resource Utilization Experiment" ir viena no vairākām eksperimentālajām iekārtām rovera "vēderā". MOXIE ir prāva tostera izmērā un sver nepilnus 20 kilogramus. Protams, ka ar šādu ierīci nepietiktu pat viena cilvēka nodrošināšanai ar elpojamo skābekli. NASA aplēsusi, ka viena cilvēka skābekļa "iztikas minimums" dienā ir apmēram 0,8 kilogrami. Tātad MOXIE nāktos būt gandrīz trīs reizes ražīgākam, lai skābekļa pietiktu vienam astronautam.
To, ka MOXIE no Marsa atmosfēras spēj saražot skābekli, NASA pierādīja jau 2021. gadā. Tas savāc oglekļa dioksīdu un elektroķīmiskā procesā no oglekļa dioksīda molekulas spēj atdalīt vienu skābekļa atomu. Pāri paliek oglekļa monoksīds jeb tvana gāze.
Šobrīd šis eksperiments tuvojas beigām, tāpēc inženieri nolēma no ierīces "izspiest" maksimumu. 6. jūnijā tā ieslēgta uz vienu stundu un darbināta uz pilnu jaudu. 58 minušu laikā saražoti 12 grami skābekļa, kas divtik pārspēj ierīces normālo ražīgumu – sešus gramus. Nebija izslēgts, ka ierīce šajā eksperimentā tiks bojāta. "Šis bija riskantākais tests, ko esam veikuši. Tas bija kā mest metamos kauliņus, aizturēt elpu un paskatīties, kas notiks," vietnei "Space.com" komentēja MOXIE eksperimenta zinātnieks Maikls Hekts. "Uz Marsa otru iespēju nebūs," piebilda Hekts, pamatojot, kāpēc ir svarīgi iztestēt ierīces līdz pašām spēju robežām.
MOXIE eksperiments uz Marsa šogad varētu noslēgties, taču turpinājums, iespējams, gaidāms tepat. Hekts uzskata, ka būtu svarīgi izveidot pilna mēroga MOXIE analogu uz Zemes un pārbaudīt, vai tas spēj ilglaicīgi darboties autonomā režīmā un no oglekļa dioksīda saražot pietiekami daudz skābekļa, lai nodrošinātu astronautu dzīvi uz Marsa.