10 meitenes un 10 puiši no visas Latvijas vien divu dienu laikā Kosmosa izziņas centra rīkotajā nometnē "Zeme un vēl tālāk…" uzbūvējuši troposfēras zondi. Jauniešu mērķis to pacelt vismaz divu kilometru augstumā, lai lidojuma laikā veiktu dažādus mērījumus un ievāktu datus.
Zonde mēra UV radiācijas starojumu, gaisa kvalitāti, ogļskābās gāzes daudzumu gaisā, lai noteiktu gaisa tīrību, tur ir vēl spiediena sensori, magnetometrs, žiroskops, akselerometrs, termometrs… Pirms zondes ievietošanas raķetē, jaunieši savu veikumu vēlreiz rūpīgi pārbauda, kā arī papildus nostiprina. Un tad jau ceļš līdz raķetes palaišanas vietai, kur to startam gatavo raķešu konstruktors Andrejs Puķītis un Rīgas tehniskās universitātes komanda. RTU lieljaudas raķešu būves komandas galvenais inženieris Arvīds Bāliņš stāsta: "Šis ir jau otrais starts viņai, iepriekš bija tāds kā demonstrācijas lidojums, tagad lidojam ar īstu kravu, kas ir skolēnu būvētais "kansats" (zonde). Kas viņu padara īpašu? Tā ir lielākā un jaudīgākā Baltijā. Šeit ir liels dzinējs, pati raķete sver 10 kg, kā mēs varam iedomāties, tas ir diezgan būtisks svars. Un viņas mērķis ir celt šādas skolēnu kravas gaisā."
Kosmosa izziņas centra izglītības programmas vadītājs Jānis Urtāns stāsta, ka jaunieši ir uzbūvējuši zondi, kas spētu ievākt datus uz kādas nezināmas planētas, lai noskaidrotu vai tur varētu pastāvēt dzīvība: "Saprata ar kādiem sensoriem to iespējams izmērīt un novērtēt, un pēc tam šie jaunieši programmēja mikrokontrolierus, lika klāt sensorus, 3D modelēja ietvarus, līdz ir nonākuši līdz tam, kas ir redzams fonā."
Jaunieši atzīst, ka vērtīgus padomus, kā uzbūvēt kosmosa zondi tik īsā laikā viņiem sniedza nometnes sadarbības partneri no Norvēģijas, kuri, savukārt, uzteic mūsu jauniešu zināšanas un prasmes. Markus Fraga – pārstāvis no "Andoya Space Education" kosmodroma Norvēģijā – esot patīkami pārsteigts par visiem bērniem: "Viņi uzrādīja tik tiešām labas zināšanas par tehnoloģijām un spēja ātri mācīties, uzklausīt, kā arī darboties grupā. Es esmu pārsteigts par viņu prasmēm, vai arī patiesībā neesmu, jo es zinu, ka latvieši ir ļoti gudri un man vienmēr ir priekš būt šeit un strādāt."
Kad zonde ir ievietota raķetē, laiks to novietot uz palaišanas platformas. Šoreiz gan ir diezgan spēcīgs un brīžiem arī mainīgs vējš. Tālumā dzirdami arī pērkona dārdi, tāpēc komanda par startu ir nedaudz bažīga. Taču tiek sagaidīts piemērots brīdis un raķete startē.
Jau pavisam drīz tālumā redzams izpletnis, kas lēnām uz zemes nogādā kādu no raķetes daļām. Tikmēr jaunieši ar antenu palīdzību uztver zondes sūtītos datus. Pēc veiksmīgā raķetes starta, bērnu gandarījums ir neizmērāms – nometnes "Zeme un vēl tālāk…" dalībniece Undīne Kuprēviča stāsta: "Beigās man bija milzīgs prieks ar mūsu panākumiem, kā tā uzlidoja gaisā. Es jau kopš 2. klases esmu plānojusi būt par astrofiziķi un tieši šāda raķešu būvēšana un RTU, tas man ļoti interesē."
Raķetes lidojums kopā ar jauniešu būvēto zondi bija ļoti veiksmīgs. Tā laikā jaunieši ieguvuši vērtīgus datus, kurus tālāk iespējams analizēt un dažādi interpretēt.
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".