Supermēness
Foto: DELFI Aculiecinieks
Jūlija sākumā bija vērojams viens no četriem šī gada tā dēvētajiem supermēnešiem. "Delfi" lasītājs Kārlis ar draugiem šobrīd atpūšas Maļorkā. Kārļa hobijs ir fotografēšana, tāpēc pa rokai viņam bija kamera ar teleobjektīvu. Lūk, kā izskatījās mēness naktī uz 4. jūliju! Kāpēc to dēvē par supermēnesi un kāpēc tuvāk apvārsnim tas izskatās oranžs – par to nedaudz plašāk rakstā. Bet var arī vienkārši apskatīties glītās Mēness fotogrāfijas, ko uzņēmis Kārlis, kā arī dažus krāšņus kadrus no citām pasaules malām.

Kas īsti ir supermēness? Šo terminu, kā izrādās, nav ieviesis kāds zinātnieks-astronoms, bet gan astrologs Ričards Nolle. Un nu jau vairākus desmitus gadu par supermēnesi runājam tad, kad Mēness atrodas Zemei tuvāk nekā parasti un ir pilnmēness fāzē. Jāatgādina, ka Mēness ap mūsu planētu riņķo eliptiskā un ekscentriskā orbītā. Proti, tā attālums no Zemes mainās – reizēm mūsu planētas pavadonis ir 405 tūkstošu kilometru attālumā, reizēm tikai 360 tūkstošu kilometru attālumā. Saprotams, kad Mēness mums ir tuvāk, tas izskatās lielāks. To tad arī dēvējam par supermēnesi.

Protams, fotogrāfijas nereti sniedz maldinošu priekšstatu. Tajās Mēness var izskatīties kā gigantiska bumba, gandrīz vai draudīgi liela uz priekšplānā esošo objektu fona. Ar acīm veroties debesīs, protams, tik grandiozu Mēnesi mums neredzēt – disks izskatīsies vien par kādu desmito daļu lielāks nekā parasti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!