Marsa dienas sāk kļūt īsākas – kas sarkanajai planētai lēcies?
Izmantojot datus no nu jau "mirušās" Marsa zondes "InSight", pētnieki secinājuši – diennaktis uz Zemes kaimiņa pakāpeniski kļūst īsākas.

"InSight" misijas pēdējā diena ar oficiālu paziņojumu no NASA pienāca 2022. gada 21. decembrī. Pēdējā ziņa no zondes tika saņemta nedēļu iepriekš. Putekļi bija uzvarējuši – saules enerģijas paneļi vairs nespēja nodrošināt pat minimāli nepieciešamo, lai zondi darbinātu. Tomēr gandrīz trīs gadus ilgušās darbības laikā "InSight" savāca tik daudz datu, ka pietiks ilgam laikam. Tostarp nu zinām, ka Marsa diennaktis jeb soli kļūst īsāki.

Šoreiz neieslīgsim detaļās par dažādiem veidiem, kā mērīt diennakts garumu. Arī uz Zemes diennakts garumu var mērīt, par atskaites punktu ņemot Sauli vai tālākas zvaigznes, un rezultāti atšķirsies par dažām minūtēm. Neatkarīgi no tā, diennaktis uz Marsa ir apmēram par 40 minūtēm garākas nekā uz Zemes, proti, Marss vienu rotāciju ap savu asi veic par 40 minūtēm ilgākā laikā nekā Zeme. Tomēr, gluži kā mūsu planētas rotācijas ātrums, arī Marsa rotācijas ātrums nav perfekti nemainīgs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!