Kvazārs
Ir skaidrs, cik zema var būt viszemākā temperatūra. Makroskopiskā sistēmā nekas nevar atdzist vairāk par absolūto nulli jeb mīnus 273,15 grādiem pēc Celsija, un tai laboratoriskos apstākļos varam tuvoties arī uz Zemes. Taču uz otru temperatūras skalas galu ierobežojumi nav tik strikti. Vietne "Live Science" ekspertiem taujāja, kas ir viskarstākā lieta vai vieta Visumā. Tās nebūt nav zvaigznes. Vismaz ne tās, kuras pirmās nāk prātā.

Absolūtā nulle ir temperatūra, kurā atomu un molekulu enerģija ir minimāla un apstājas visa siltumkustība. Cilvēks iemācījies tai tuvoties. Piemēram, gandrīz līdz absolūtajai nullei tiek atdzesēti supravadītāji kvantu datoros. Arī viens no Džeimsa Veba kosmiskā teleskopa sensoriem – vidējā infrasarkanā starojuma sensors – tiek aktīvi dzesēts, lai temperatūra nepārsniegtu septiņus grādus Kelvina skalā vai mīnus 266,15 grādus Celsija skalā.

Ar karstumu ir citādāk. Tur amplitūda ir plašāka. Mūsu Saules sistēmā dabā nekā karstāka par pašu Sauli nav. Tās virsmas temperatūra ir apmēram 5500 grādi Celsija skalā, bet kodolā, kur notiek kodolsintēzes reakcijas, temperatūra tuvojas 15 miljoniem grādu. Taču tas ir nieks salīdzinot ar daudz ekstrēmākām vietām Visumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!