Mākoņi uz Marsa

Augustā pēdējo reizi tika iedarbināts NASA jaunākā rovera "Perseverance" instruments MOXIE, kura uzdevums bija pierādīt, ka uz Marsa iespējams saražot elpošanai derīgu skābekli. Cerētie rezultāti ne tikai sasniegti, bet pat izpildīti ar uzviju, vēsta NASA.

MOXIE ir apmēram mikroviļņu krāsns izmēra ierīce, kura pirmo reizi iedarbināta jau drīz pēc "Perseverance" piezemēšanās uz sarkanās planētas pirms vairāk nekā diviem gadiem. Šajā laikā MOXIE strādāja 16 reižu, kopā saražojot 122 gramus tīra skābekļa. Lai vieglāk uztverams, cik tas daudz, NASA paskaidro, ka ar šādu skābekļa rezervi nelielam sunītim pietiktu apmēram 10 stundām. Krietni par maz astronautu uzturēšanai, taču MOXIE jau arī nav industriāla mēroga skābekļa ražošanas aparāts. Tā ir zinātniska iekārta ar mērķi pārbaudīt, vai šāda skābekļa ieguve ir iespējama un efektīva.

Marsam ir sava atmosfēra, kaut daudz retinātāka nekā Zemes atmosfēra. Turklāt tā lielākoties sastāv no oglekļa dioksīda, kas mums, cilvēkiem, galīgi neder. Domājot par nākotnes astronautu misijām, NASA gribēja pārliecināties, ka iespējams ražot šo kritiski svarīgo elementu uz vietas. Visu skābekli līdzi aizvest nebūtu efektīvs risinājums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!