K2-18b
K2-18b ir viena varen interesanta planēta, un nupat tā kļuva vēl par kripatu interesantāka. Atkal jau pateicoties Džeimsa Veba kosmiskā teleskopa sniegtajām iespējām. Astrobiologi lūkos noskaidrot, cik reālas ir izredzes dzīvībai uz šīs citplanētas.

Šo pasauli, kas atrodas apmēram 120 gaismas gadu attālumā no mums, 2015. gadā atklāja ar Keplera teleskopu. Tā ir planēta, ko klasificē kā mini Neptūnu. Par mini Neptūniem dēvē planētas, kas ir lielākas par tā dēvētajām superzemēm (par Zemi lielākām cietzemes planētām), bet mazākas par Neptūnu. K2-18b rādiuss ir aptuveni 2,6 reižu lielāks nekā Zemei, bet masa jau 8,6 reižu lielāka. Planēta savai zvaigznei atrodas tuvāk nekā Zeme Saulei un apriņķo to reizi 33 dienās. Kas mums viens mēnesis, tur gads.

Taču – šī planēta astrobiologiem ir interesanta, jo atrodas dzīvībai potenciāli labvēlīgajā zonā. K2-18b riņķo ap sarkano punduri jeb zvaigzni, kas ir mazāk spožas un ar zemāku virsmas temperatūru nekā Saule. Tādējādi K2-18b, kaut atrodas tuvāk zvaigznei, saņem apmēram tikpat intensīvu starojumu kā Zeme no Saules. Uz šīs planētas potenciāli temperatūra var būt tieši tāda, lai varētu eksistēt šķidrs ūdens – ne par aukstu, ne par karstu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!