Krievu kosmosa kuģa ķibeles dēļ ASV astronauts uzstāda jaunu rekordu
Foto: NASA

Līdz šim no NASA astronautu saimes visilgāk vienā piegājienā kosmosā pabijis Marks Vande, kurš no Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) atgriezās 2022. gadā, pavadījis Zemes orbītā 355 dienas. Jaunais rekordists nu ir Frenks Rubio, turklāt tas noticis, pateicoties Krievijas kosmosa kuģa "Sojuz" ķibelēm, vēsta ziņu aģentūra AFP.

Tipiski NASA un EKA astronauti SKS vienā piegājienā pavada pusi gada, pēc tam notiek rotācija. Izņēmumi ir speciālas pagarinātās misijas, kāda bija, piemēram, pazīstamā astronauta Skota Kellija 340 dienas ilgusī misija. Uz Zemes palika viņa dvīņubrālis, arī bijušais astronauts, Marks Kellijs. Pēc Skota atgriešanās zinātneki ņēmās pētīt visu, ko vien var uzzināt par Skota un Marka organismiem un veselības stāvokli, lai labāk izprastu, kā ķermeni ietekmē ilgstoša uzturēšanās mikrogravitācijas apstākļos.

Tātad ierastā prakse ir šāda – viens kuģis atlido, atvedot jauno astronautu maiņu, un drīz dodas atpakaļ ar tiem, kas SKS dzīvojuši iepriekšējos sešus mēnešus. Taču šoreiz ierastā kārtība tika izjauka – 2022. gada izskaņā ar SKS savienotajai "Sojuz" kapsulai, kurai decembrī bija jānogādā atpakaļ astronauts Frenks Rubio un divi Krievijas kosmonauti, konstatēta tehnisko šķidrumu noplūde. Iespējams, tas bija mikrometeoroīda trieciena rezultātā radies bojājums. Krievijas kosmosa aģentūra "Roskosmos" nogādāja šo kapsulu atpakaļ uz Zemes bez apkalpes un vēlāk sūtīja vietā citu "Sojuz" kuģi bez apkalpes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!