orbīta, kosmoss, Zeme, piesārņojums, satelīti
Foto: Shutterstock
ASV satelīttelevīzijas kompānija "Dish" dabūjusi "pērienu" no Federālās Sakaru komisijas par Zemes orbītas piemēslošanu. Šī ir pirmā reize vēsturē, kad kāds komersants saņem naudas sodu par labās prakses neievērošanu savu laiku nokalpojušo satelītu likvidēšanā, vēsta ziņu aģentūra AFP.

Satelītu skaits Zemes orbītā pēdējos gados pieaug ārkārtīgi strauji, līdz ar "Starlink", "OneWeb" un līdzīgu sakaru satelītu tīklu izveidi. Pieaug arī risks, ka bezatbildīga saimniekošana orbītā var novest pie tik liela piesārņojuma, ka nākotnē kosmiskie lidojumi būs ļoti apgrūtināti. ASV Federālā Sakaru komisija (FCC) pērn rosināja atjaunināt vadlīnijas, kuras būtu saistošas komersantiem un valstu kosmosa aģentūrām. Ja iepriekš tās noteica, ka "kosmosa drazu" jeb savu laiku nokalpojušos satelītus vai orbītā palikušās raķešu daļas tur var palikt pat 25 gadus, tad 2022. gada pirmajā pusē FCC virzīja jaunus nosacījumus, kas paredz nokalpojušu tehniku aizvākt piecu gadu laikā.

Konkrētais "Dish" satelīts "EchoStar-7" orbītā ir kopš 2002. gada un savu funkciju pildīja līdz pat 2022. gadam. Sākotnējais plānotais ekspluatācijas laiks bija 10 gadi, bet 2012. gadā licence pagarināta vēl uz desmit gadiem. Tolaik arī atrunāts, ka "Dish" pēc satelīta darbības beigām apņemas aizvākt to no darba orbītas un pacelt par 300 kilometriem augstākā orbītā, lai tas netraucētu aktīvajiem satelītiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!