Izcilā heliofiziķa Jūdžina Pārkera vārdā nosauktā Saules zonde ir ātrākais cilvēku uzbūvētais objekts vēsturē. Nekas, kas tapis Homo sapiens rokām, netraucas ne tuvu tik ātri kā šis pētnieciskais aparāts, kurš periodiski pietuvojas arvien tuvāk un tuvāk mūsu zvaigznei. Nu Pārkera zonde pārspējusi pati savu ātruma rekordu. Jau atkal.
Pēc palidošanas garām Venerai, kuru zonde izmantoja kā "gravitācijas lingu", lai uzņemtu vēlamo ātrumu un trajektoriju, tā septembra otrajā pusē sasniedza jaunu ātruma rekordu. Konkurentu Pārkera zondei šajā jomā nav, tāpēc jācīnās vien pašai ar saviem vecajiem rekordiem.
Nesen publicēta informācija par zondes statusu liecina, ka vienā brīdī tā traucās ar 635266 kilometru stundā jeb 177 kilometru sekundē lielu ātrumu. Salīdzinājumam – tālākais cilvēku būvētais objekts no Zemes ir septiņdesmitajos gados palaistā "Voyager 1" zonde, kas lido ar 17 kilometru sekundē lielu ātrumu. Starptautiskā kosmosa stacija Zemi apriņķo ar 7,6 kilometru sekundē lielu ātrumu.
Ja ignorētu tādu lietu kā atmosfēra un gaisa pretestība, tad ar šādu ātrumu Pārkera Saules zonde no Rīgas līdz Ņujorkai tiktu nepilnās 40 sekundēs, bet līdz Sidnejai nepilnā pusotrā minūtē.
Vienlaikus Pārkera Saules zonde arī pietuvojās tik tuvu zvaigznei kā nekad iepriekš. Tuvākajā punktā tā bija apmēram 7,3 miljonus kilometru no Saules plazmas "virsmas". Zondi un tās jutīgos instrumentus no intensīvā karstuma sargā vairāk nekā 10 centimetrus biezs, no oglekļa kompozītmateriāliem izgatavots vairogs. Ar katru nākamo reizi zonde Saulei pietuvosies arvien tuvāk un tuvāk. Līdz 2024. gadam plānoti vēl septiņi tuvāki "randiņi" ar Sauli, ik reizi ievācot vērtīgus datus, kas ļaus heliofiziķiem arvien labāk izprast procesus Saulē un kādreiz varbūt labāk prognozēt tās "uzvedību", tostarp laicīgāk paredzēt koronālās masas izvirdumus, kas var izraisīt spēcīgas ģeomagnētiskās vētras uz Zemes.
Nesen jau vēstījām, ka Pārkera zonde izturēja pamatīgu pļauku no Saules, izlidojot cauri spēcīgai lādētu daļiņu plūsmai.