Frenks Rubio
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Tai vajadzēja būt kārtējai parastajai maiņai orbitālajā stacijā. Cik nu parasta var būt riņķošana ap Zemi ar 7,8 kilometru sekundē lielu ātrumu. Taču krievu kosmosa kuģa "Sojuz" tehniskas ķibeles dēļ ASV astronauts Frenks Rubio negaidīti kļuva par NASA rekordistu un uzskata, ka šī bija necerēta iespēja un veiksme.

Izņemot atsevišķus gadījumus, NASA astronauti Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) vienā piegājienā pavada sešus mēnešus. Gadiem ilga gatavošanās uz Zemes, tad seši mēneši tur, augšā, un pēc tam atkal gadiem ilgs darbs uz Zemes. Daļai paveicas SKS atgriezties uz vēl vienu tūri, bet ne visiem. Taču vēl retākas ir reizes, kad orbītā tiek pavadīts ilgāk par sešiem mēnešiem vienā piegājienā.

Viena šāda misija bija tad, kad kosmosā gandrīz gadu pavadīja astronauts Skots Kellijs, lai NASA varētu izpētīt ietekmi uz veselību, ko atstāj ilgstoša uzturēšanās orbītā. Kellija gadījums ir unikāls, jo uz Zemes palika viņa dvīņubrālis – arī izbijis astronauts – Marks Kellijs. Abu ģenētiskā līdzība deva pētniekiem bezprecedenta iespēju noskaidrot, kuras izmaiņas ir tiešas sekas ilgstošai dzīvei mikrogravitācijas apstākļos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!