Debesu vērotājiem, kam pieejami teleskopi (un pietiek ar salīdzinoši lētu amatieru teleskopu), viena no fantastiskākajām atklāsmēm un pieredzēm ir tas brīdis, kad caur teleskopa optiku pirmo reizi tiek ieraudzīts Saturns. Izrādās, spožais punktiņš debesīs nav vis zvaigzne, bet gan planēta, turklāt ar iespaidīgiem gredzeniem. Bet vai tiešām Saturns līdz 2025. gadam zaudēs savu "firmas zīmi", kā bažījas daži lietotāji sociālajos tīklos? Protams, ka nē, bet paskaidrosim, kāpēc šādas vēstis izskanējušas.
Tā ir taisnība, ka Saturna gredzeni 2025. gadā no Zemes faktiski nebūs saskatāmi. Taču tie, protams, nekur nebūs pazuduši un drīz atkal "uzradīsies". Un cēlonis tam ir tas pats, kas izskaidro gadalaikus uz Zemes.
Kā zinām, Zeme nerotē perpendikulāri orbītas plaknei ap Sauli. Mūsu planētas rotācijas ass ir aptuveni 23,5 grādu leņķī pret orbītas plakni, un tieši tāpēc mums ir gadalaiki. Zemei riņķojot ap Sauli, gada griezumā pamīšus viena, pēc tam otra puslode ir vairāk pavērsta pret Sauli. Attiecīgi arī garākas dienas vienā un īsākas dienas otrā puslodē.
Vairāk par to vari skatīties Aivja Meijera paraugdemonstrējumā:
Arī Saturna rotācijas ass ir "sagāzusies" attiecībā pret orbītas plakni ap Sauli, turklāt pat vairāk nekā Zeme – šis leņķis ir 26,7 grādi. Saturns ir vairāk nekā deviņas reizes tālāk no Saules nekā Zeme, un viens Saturna gads ilgst 29,4 Zemes gadus. Līdzīgi kā Zeme, tas savā ceļojumā ap Sauli pavērš pret to te vienu, te otru puslodi.
Un kas ar gredzeniem? Dienvidkvīnslendas Universitātes astrofizikas profesors Džonti Horners vietnē "The Conversation" skaidro, ka milzīgā Saturna gredzenu sistēma, kaut platumā stiepjas 280 tūkstošus kilometru tālu, ir vien dažus desmitus metru bieza. Gredzeni izveidojušies ap planētas ekvatoru un attiecīgi arī tie ir 29 grādu leņķī pret orbītas plakni ap Sauli.
Un minētajā 2025. gadā Zemes un Saturna savstarpējais izkārtojums būs tāds, ka mēs raudzīsimies uz šīs krāšņās planētas gredzeniem no malas, gluži kā skatītos uz papīru, turot pret acīm šķautni. To gandrīz nevar saskatīt.
Saturnam turpinot griezties ap savu asi un riņķot ap Sauli, gredzeni pēc laika atkal mūsu skatam parādīsies. Tie gandrīz nebūs saskatāmi sākot no 2025. gada marta līdz 2025. novembrim, kad atkal pamazām parādīsies. Ļoti labi saskatāmi tie atkal būs 2027. gadā.