Pirms 133 gadiem pie Baldones nokritis meteorīts atgriežas 'mājās'
Baldones jeb Misas (Misshof) meteorīts uz Zemes ieradās 1890. gadā. Nu tā fragmenti atrodami malu malās – ASV, Krievijā, Čehijā, Vācijā, Austrijā un Apvienotajā Karalistē. Ar aizrautīga ģeologa un privātkolekcionāra Dmitrija Vorobjova gādību viens neliels fragments nu atkal atgriezies "mājās" un ir aplūkojams Latvijas Universitātes (LU) Dabas mājā.

Kā liecina informācija LU Ģeoloģijas un zemes zinātņu fakultātes vietnē, meteorīts nokrita 1890. gada 10. aprīlī ap pulksten 16 Baldones un Misas muižu tuvumā, no kā arī meteorīta nosaukums. Pati muiža atrodas 12 kilometrus uz dienvidrietumiem no Baldones pilsētas un aptuveni 35 kilometrus uz dienvidiem no Rīgas centra.

Nelielā iedobē, kuras diametrs ir viena pēda jeb aptuveni 30 centimetri un dziļums 2,5 pēdas jeb aptuveni 76 cm, tika atrasts viens nedaudz bojāts meteorīta paraugs. Meteorīts pieder pie parasto hondrītu klases – H5. Hondrītu sastāvs ir gandrīz identisks Saules ķīmiskajam sastāvam, izņemot vieglās gāzes, piemēram, ūdeņradi un hēliju, tāpēc tiek uzskatīts, ka hondrīti veidojušies tieši no Saulei apkārt esošā protoplanētu mākoņa. Šis meteorīts ir ceturtais un pēdējais Latvijā atrastais pēc Līksnas (1820. gads), Biržu (1863. gads) un Neretas (1864. gads) meteorītiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!