Ir divas versijas, abas neparastas. Astronomi pēta savdabīgu objektu mūsu galaktikā
Foto: NASA
Pēc masas vien ir grūti noteikt, kas ir šis objekts, kas atrodas titulbildē redzamajā lodveida zvaigžņu kopā NGC 1851 apmēram 54 tūkstošus gaismas gadu attālumā no mūsu Saules. Taču radioastronomi iespējamo variantu skaitu pēc izslēgšanas samazinājuši līdz diviem. Un abas versijas ir intriģējošas.

Izmantojot plašo radioteleskopu tīklu MeerKAT, Maksa Planka vārdā nosauktā Radioastronomijas institūta zinātnieki novērojuši neparastu milisekunžu pulsāru. Nosaukums ir pārāk piņķerīgs, lai to atkārtotu vairāk par vienu reizi – PSR J0514-4002E (bet noderēs katram, kas grib uzmeklēt vairāk informācijas par šo pulsāru).

Atgādināšanai – pulsāri ir specifisks neitronu zvaigžņu tips. Neitronu zvaigznes ir maza diametra un ārkārtīgi blīvi objekti – tas, kas paliek pāri no pārmilzu zvaigznēm to dzīves cikla beigās, šo zvaigžņu kodoliem gravitācijas ietekmē kolapsējot. Neitronu zvaigznes diametrs parasti ir vien daži desmiti kilometru, bet masa – no 1,4 līdz apmēram 2,3 Saules masām. Pulsāri ir ātri rotējošas neitronu zvaigznes, kas tostarp ar noteiktiem intervāliem no magnētiskajiem poliem emitē elektromagnētisko starojumu. Milisekunžu pulsāri savukārt ir pulsāru paveids, kas rotē tik ātri, ka to emitētie signāli pulsē simtiem reižu sekundē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!