Sīhendža
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Kādam nolūkam tika būvēta šī bronzas laikmeta struktūra jūras tuvumā, dēvēta par Sīhendžu? 4000 gadus sena, tā aizvien sagādā izaicinājumus arheologiem. Nu parādījusies jauna versija.

Vairumam būs zināma slavenā Stounhendža – megalītiskā struktūra Viltšīrā, Apvienotajā Karalistē. Pētnieki aizvien diskutē par tās funkciju, un nesen parādījusies pat iespēja pārbaudīt tās saikni ne tikai ar Saules ritējumu, bet arī ar Mēness ciklu. Kaut izmērā ne tuvu tik grandioza, bet pēc formas visai līdzīga, Apvienotajā Karalistē uzieta vēl viena sena apļveida būve. Tikai no kokiem, ne akmeņiem celta, un izvietota tuvu jūrai, tāpēc iesaukta par Sīhendžu (no angļu val. "sea" – jūra). Arī par šīs senās būves jēgu vienprātības vēl nav. Taču parādījusies jauna versija.

Šo struktūru, kas tapusi bronzas laikmeta sākumposmā, Norfolkas piekrastē atrada 1998. gadā. Līdz tam to klāja pludmales smiltis. Struktūras centrā atradās ar saknēm augšup apgriezts ozola celms, ko ieskāva pieci lieli ozolkoka baļķi, izvietoti pakava formā. Līdzīgi kā Stounhendžas apļa vidū esošie bloki. Tos savukārt ieskāva 55 šķelti ozolkoka baļķi. 1999. gadā šo struktūru pārveda uz muzeju. Visa būve tik labi saglabājusies, jo to no jūras pasargāja kāpas, kā arī koku laika gaitā lēnām pārklāja kūdras slānītis, saudzējot no sapūšanas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!