It kā nepietiktu ar jau esošajiem četriem simtiem seno ģeoglifu, mākslīgais intelekts (MI) Naskas tuksnesī Peru pētniekiem precīzi norādījis vēl uz 300 veidojumiem, starp kuriem ir dīvainas humanoīdu figūras, galvas bez ķermeņa, kaķis un "plēsoņdelfīns ar nazi", vēsta populārzinātniskais portāls "Live Science".
Naskas līnijas ir cilvēku veidotu ģeoglifu grupa Naskas tuksnesī Peru, kas izvietoti apmēram 440 kvadrātkilometrus lielā platībā. Attēlus veidojuši naskas civilizācijas pārstāvji laikā starp 200. gadu pirms mūsu ēras un 500. gadu mūsu ērā, pirms šajā teritorijā uzplauka inku civilizācija.
Attēli veidoti, noņemot augšējo tumšāko akmeņu vai smilšu slāni, līdz parādās gaišāka augsne. Pirmos neparastos zīmējumus atklāja, kad veikti pārlidojumi Naskas tuksnesim 1920. gadā. Tomēr lielākā daļa ģeoglifu identificēti tikai 21. gadsimtā pateicoties satelītuzņēmumiem no vēl lielāka augstuma. Ģeoglifi tiek iedalīti divās grupās – ģeometriski un figūru.
Pētījumā, kas 23. septembrī publicēts zinātniskajā žurnālā "PNAS", autori apraksta jaunu ģeoglifu atrašanu, izmantojot mākslīgo intelektu, kas uztrenēts atpazīt ģeoglifu līniju pēdas augstas izšķirtspējas attēlos.
MI, kas šo darbu spēj veikt 20 reižu ātrāk nekā cilvēks, izveidoja sarakstu ar potenciālajiem ģeoglifiem, turklāt vietās, kurās tie nekad iepriekš nav konstatēti. 2022. gada septembrī zinātnieki devās pārbaudīt MI sniegtās prognozes. Pusgadu vēlāk mums zināmo ģeoglifu katalogs papildināts ar 303 jauniem ierakstiem.
Atrastais ir ne mazāk pārsteidzošs un neparasts kā iepriekš atklātie 430 ģeoglifi. Tiem tagad piepulcējušies tādi attēli kā galvas bez ķermeņa, domesticēti dzīvnieki, zivis, putni, jocīgi humanoīdi un viens īpaši dīvains attēls, ko zinātnieki nodēvējuši par "plēsoņdelfīnu ar nazi". Šādus reljefa ģeoglifus ir sarežģītāk atklāt, jo tie ir salīdzinoši mazāki.
Citi ģeoglifi aizņem lielākas platības, tajos attēloti savvaļas dzīvnieki un putni, kā arī okeāna iemītnieki, piemēram, vaļi.
Tāpat pētnieki secinājuši, ka reljefa ģeoglifi atrodas tuvāk vēsturiskajiem ceļiem, kas nozīmē, ka garāmgājēji tos varēja apskatīt. Savukārt lielākie līniju ģeoglifi ir nomaļāk, līdz ar to var pieļaut, ka tie "radīti un izmantoti rituālās aktivitātēs," teikts pētījumā.
Pusgada laikā pētniekiem nesanāca izpētīt visas MI algoritma prognozētās ģeoglifu vietas, tāpēc šis darbs vēl turpināsies. Zinātnieki lēš, ka varētu atklāt vēl vismaz 250 jaunu ģeoglifu.
Ģeoglifi Neskas tuksnesī saglabājušies, pateicoties šīs vietas klimatam – sausā un lauksaimniecībai gaužām nepiemērotā vieta ir lielisks seno mākslas darbu "muzejs".