Klauns Ripsis čekas ķetnās – latviešu jokdara apbrīnojamais dzīvesstāsts
Foto: Delfi kolāža

Cīnījies Nāves salā un saindējies ar indīgajām gāzēm, bijis "sarkanais komisārs" Krievijas pilsoņkarā, 20 gadus bijis viens no Rīgas cirka vadošajiem klauniem, kurš plēsa jokus pie visām varām, nodevis vācu policijai klaunu Koko, dienējis leģionā, aizmucis uz Vāciju, atgriezies Latvijā, arestēts un desmit gadus pavadījis soda nometnē Sibīrijā. Tāds ir Andreja Upenieka jeb klauna Ripša dzīvesstāsts, kuru, izmantojot līdz šim nepublicētus arhīva materiālus, pēta portāls "Delfi".

Lielāka skaidrība rodas, izpētot Politiskās policijas pārvaldes arhīvā esošo Upenieka pratināšanas protokolu, kas tapis 1922. gada 7. martā. Upenieks, visticamāk, Latvijas drošības iestādes interesēja, jo Krievijas pilsoņkara laikā dienēja Sarkanajā armijā. Politiskās apsardzības ierēdnim Upenieks stāstīja, ka 1916. gada 25. septembrī frontē ir saindējies ar gāzēm un aizsūtīts veseļoties uz Petrogradu (mūsdienās – Sanktpēterburgu). Tieši 25. septembrī Nāves salā sākās vācu armijas gāzu uzbrukums latviešu strēlnieku aizsargātajām pozīcijām. Krievijas arhīvu dati liecina, ka Upenieks par drošsirdību ir apbalvots ar 4. pakāpes Jura krustu.

Duets "Ripsis un Pipsis"

Ziemassvētku kaujās Upenieks tomēr nav piedalījies, jo tajā laikā joprojām atradās Petrogradā. 1918. gadā viņš pārcēlās uz Maskavu, kur sāka strādāt Ņikitina cirkā, bet pēc tam aizbrauca uz Tveru. Vēlāk Upenieks piekritis kļūt par komisāru kādā no Sarkanās armijas vienībām, kā arī ieskaitīts Komunistiskās partijas biedru kandidātos. 1918. gada nogalē viņš Krievijas pilsoņkara Dienvidu frontē nonāca ģenerāļa Pjotra Krasnova vadīto vienību gūstā, bet drīz vien no gūsta tika atbrīvots, un latviešu puisis atkal strādāja dažādās cirka trupās Kubaņas apkaimē un Rostovā. Tad kādu brīdi Upenieks dienēja Semjona Budjonnija 1. kavalērijas armijas "politdaļā", bet 1920. gada augustā atgriezās Latvijā.

Drīz vien Upenieks sāka strādāt Rīgas cirkā kopā ar Indriķi Straupi, izveidojot klaunu duetu "Ripsis un Pipsis". "Viņu vārdi vēlāk kļuvuši par apzīmētājiem, viņu izrādes apvītas leģendām, un viņu dzīvesstāsti vēl joprojām ir daļēji miglā tīti. Ripša un Pipša uzstāšanās

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!