Gigantisks rātsnams un drupas. Kā beidzās Ulmaņa cīņa ar namiņiem un vācisko Rīgu
Foto: Jaunā Rīgas pilsētas nama makets. Periodika.lv

Pēc 1934. gada 15. maija, kad Kārlis Ulmanis padzina Saeimu un pārņēma varu valstī, pašieceltais "vadonis" sāka īstenot dažādas ieceres, kas viņu bija urdījušas jau ilgāku laiku. Viena no tām bija Latvijas "latviskošana", kas nozīmēja cittautiešu, visbiežāk vācbaltu, krievu un ebreju, izspiešanu no dažādām jomām. Šī cīņa neaprobežojās tikai ar cittautiešu uzņēmumu nacionalizāciju un daļas mazākumtautību skolu aizvēršanu, bet ieguva arī gluži taustāmus rezultātus – Ulmanis sāka "atvācot" Vecrīgu, liekot nojaukt senās ēkas, vietā paredzot dažādas monumentālas celtnes.

Savu darbu "Namplēsis" (šādu iesauku Ulmanis bija guvis pēc vērienīgajiem Vecrīgas seno namu noplēšanas darbiem) sāka ar Doma laukumu. Pirms Ulmanis nāca pie teikšanas, ar jēdzienu "Doma laukums" tika saprasts laukumiņš pie baznīcas ieejas. Savukārt pašreizējais gandrīz hektāru lielais Doma laukums parādījās tikai 1936. gadā, kad ar Ulmaņa ziņu tika nojaukti vairāki kvartāli starp Doma baznīcu un pašreizējo Latvijas Radio ēku. Kopumā tika nojauktas vairāk nekā 15 senas ēkas, un to atrašanās vietas šobrīd ir iezīmētas Doma laukumā ar citas krāsas bruģakmeņiem.

"Atvāco" Doma laukumu

Izveidojot jauno laukumu, Ulmanis ne tikai cīnījās ar vācu arhitektūras mantojumu, bet arī izveidoja plašu ārtelpu svinībām, jau laicīgi paredzot, ka viņš teiks uzrunas no Latvijas Kredītbankas ēkas balkona. 15. maija laukumu, kā tika nosaukts jaunais veidojums, svinīgi atklāja 1937. gada 14. maijā. "Rīga, vecā Rīga top latviska! Latviskā Rīga ar saviem jauniem, plašiem skatiem, ar jauniem laukumiem, ar jaunām celtnēm, jauniem dārziem, jaunām ielām kā pērle iznirst no veco laiku putekļiem un gruvešiem. Viņai seko viņas māsas – Latvijas pilsētas

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!