Zelta mēles
Foto: Ēģiptes Tūrisma un senlietu ministrija / Ministry of Tourism and Antiquities

Jau pats fakts vien, ka eksistē tādas mūmijas, apliecina, cik lielu nozīmi senie ēģiptieši piešķīra pēcnāves dzīvei. Cilvēka nomiršanu pavadīja virkne rituālu, lai aizgājējam palīdzētu pēcnāves dzīvē. Tostarp mirušajiem līdzi tika doti dažādi priekšmeti, kas varētu noderēt. Nupat Ēģiptes Tūrisma un senlietu ministrija paziņojusi, ka atrasti 13 interesanti priekšmeti – zelta mēles.

Atklājums veikts Oksirinkhosā, kas ir ļoti nozīmīga arheoloģisko izrakumu vieta Ēģiptē. Dziļi kapenēs uzieti trīs kambari, kuros kopumā atrasti vairāki duči mūmiju. Secināts, ka apbedījumi šeit veikti Ptolemaju valsts periodā jeb laika posmā starp 305. un 30. gadu pirms mūsu ēras.

Arheologi jau iepriekš Oksirinkhosā uzgājuši zelta mēles. Zināms, ka senie ēģiptieši tās veidojuši, lai aizgājējiem pēcnāves dzīvē palīdzētu runāt. Zeltu uzskatīja arī par "dievu miesu". Turklāt viena no mūmijām viscaur bijusi noklāta ar plānu zelta slāni, tā simbolizējot dievišķu aizsardzību.

Foto: Ēģiptes Tūrisma un senlietu ministrija / Ministry of Tourism and Antiquities

"Zelta mēļu skaits te ir ļoti liels, tas ir interesanti," vietnei "Live Science" stāsta Amerikas Universitātes Kairā ēģiptoloģe Salima Ikrama. Viņa gan šajos izrakumos pati nepiedalījās. "Iespējams, šīs mūmijas ir savulaik prominentu un elitei piederīgu cilvēku mirstīgās atliekas." Viņa neizslēdz, ka zelta mēles varētu būt konkrētā reģiona balzamēšanas meistaru īpašais "rokraksts".

Tāpat šajos izrakumos uzieti 29 amuleti. Daži no tiem bija skarabeju formā, daži bija dievu Hora, Tota un Izīdas tēlu atveide vai to kombinācijas. Tāpat kapenēs atsegti sienu gleznojumi, kuros attēloti te guldītie cilvēki kopā ar dievībām.

Foto: Ēģiptes Tūrisma un senlietu ministrija / Ministry of Tourism and Antiquities

"Gleznojumu kvalitāte ir nudien lieliska – apbrīnojami, cik "svaigas" un labi saglabājušās ir krāsas," sarakstē ar "Lie Science" priecājās ēģiptologs Fračesko Tiradriti. Šie atklājumi pasvītro, cik sarežģīta un bagātīga bijusi seno ēģiptiešu apbedīšanas prakse. "Tas ir kā logs uz Ptolemaju valsts perioda kultūras un garīgajiem rituāliem," izdevums "Archeology News" citē izrakumu vadītāju un Kairas Universitātes profesoru doktoru Hasanu Ibrahimu Ameru.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!