Vai slavenākā 1905. gada revolūcijas fotogrāfija ir viltojums?
Foto: Arhīva foto

Milzīgs pūlis – cilvēki cieši piespiedušies viens pie otra. Sievas lakatiņos, vīri vienādās melnās cepurēs un daži bērneļi stāv laukumā Jaundundagā un cieši raugās fotokameras objektīvā. Fonā plīvo karogi, ļaužu sejas ir nopietnas. Ļoti iespaidīgā pirms 120 gadiem tapusī fotogrāfija ir kļuvusi par 1905. gada revolūcijas simbolu Latvijā, tomēr, kā liecina vēsturnieku pētījumi, fotogrāfs šajā gadījumā ir veicis vēstures viltošanu.

Šīs fotogrāfijas autentiskums jau iepriekš vēsturniekos radījis jautājumus, tomēr tā ir bieži parādījusies gan vēstures grāmatās, gan presē kā viens no 1905. gada revolūciju raksturojošiem vizuālajiem materiāliem. Skats no Jaundundagas mītiņa rotāja arī 2006. gadā iznākušo zinātnisko rakstu krājumu "1905. gads Latvijā".

Jautājumu par šo bildi janvāra vidū aktualizēja vēsturnieks un mācību grāmatu autors Valdis Klišāns, kurš savā "Facebook" lapā uzdeva jautājumu: "Viena no iespaidīgākajām fotogrāfijām par 1905. gada notikumiem ir šis laukstrādnieku mītiņš Dundagā. Tomēr, pētot foto pietuvinājumā, nepamet sajūta par kaut kādu foto samākslotību, tāda kā montāža. Manam viedoklim piekrīt arī daži profesionāli fotogrāfi. Vai ir kāda informācija un domas par šo?"

Diskusijā pie šī "Facebook" ieraksta, kā arī portāla "Delfi" veiktajā izpētē noskaidrojās, ka šo labi zināmo fotogrāfiju varētu saukt par vēstures viltošanu. Šāds mītiņš Jaundundagā 1905. gadā tiešām ir noticis, tajā ir bijis arī

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!