Atakamas tuksnesī atrasti jūras nogulumi liecina par milzīgas zemestrīces izraisītu cunami, kas pirms vairākiem tūkstošiem gadu postījis Čīles piekrasti. Foto: <a rel="cc:attributionURL" href="https://unsplash.com/@keaneyefoto">Hailey Kean</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">cc</a>
Vēl samērā nesen pasaule piedzīvojusi vairākas zemestrīces, kas pārsniegušas 9 magnitūdu spēku. Tāda bija gan 2004. gada postošos cunami izraisījusī zemestrīce, gan zemestrīce, kura noveda pie Fukušimas atomelektrostacijas katastrofas. Taču arheologu atklāti un izpētīti pierādījumi liek domāt, ka vismaz tikpat spēcīga kā zemestrīce pirms 3800 gadiem uz ilgu laiku patriekusi no dzīvesvietām Čīles piekrastes iedzīvotājus.

Kas par to liecina? Arheologi analizēja gan cilvēku būvētu struktūru paliekas piekrastē, gan dziļi iekšzemē atrodamu piekrastes akmeņu un oļu paraugus, kā arī ūdens iemītnieku paliekas, kurām tur nevajadzētu būt.

"Atradām pierādījumus jūras nogulumiem un arī daudziem ūdenī mītošiem dzīvniekiem, kuri mierīgi vadīja savas dienas jūrā, pims pēkšņi tika iesviesti tik dziļi iekšzemē, ka to nevarēja izdarīt parasta vētra," vietne "Live Science" citē pētījuma līdzautoru Džeimsu Gofu, Sauthemptonas Universitātes ģeologu. Tie atrasti Atkamakas tuksnesī pat 600 kilometru attālumā no piekrastes. Pētnieki uzskata, ka ko tādu spējis paveikt vien ārkārtīgi milzīgs cunami vilnis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!