amfora, arheoloģija
Foto: Shutterstock
Vīna darīšanai mūsdienu Itālijas teritorijā ir tūkstošiem gadu sena vēsture. Senie grieķi, kuri tur sāka veidot apmetnes apmēram 8. gadsimtā pirms mūsu ēras, šīs teritorijas Apenīnu pussalas dienvidos un Sicīlijā dēvējuši par "Oenotria" jeb "vīna zemi". Kā raksta "Discover Magazine", šobrīd itāļu vīnus dzer visā pasaulē, taču Senās Romas laikos bija arī brīdis, kad vīna darīšana šajā reģionā zināmā mērā bija atkarīga no kādas svarīgas importa preces. To ļāva secināt ūdenī atrastu vīna amforu izpēte ar modernākajām ķīmiskās analīzes metodēm.

Protams, kurš gan cits pētīs vīnu darīšanas vēsturi, ja ne franči. Šoreiz pie lietas ķērās pētnieki no Aviņonas Universitātes. Viņu rīcībā bija trīs amforas, kas uzietas ostas ūdeņos netālu no Latīnas pilsētas, ap 90 kilometriem uz dienvidiem no Romas. Tās ir no aptuveni pirmā–otrā gadsimta pirms mūsu ēras.

Pētnieki īpaši izcēla, ka šajā jomā ļoti būtiska ir starpdisciplināra pieeja. Šos rezultātus nebūtu iespējams sasniegt, ja netiktu kombinētas vairākas pieejas – gan modernas laboratoriskās izpētes metodes (gāzu hromatogrāfija, masspektrometrija u.c.) gan arheobioloģija, kas ir arheoloģijas apakšnozare un koncentrējas uz senās floras un faunas izpēti. Pētot amforās uzieto putekšņu un augu pārpalikumus, secinātas vairākas lietas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!