Mīkla atminēta? Zinātnieki apgalvo, ka atšifrēta viena no senākajām rakstībām
Seno rakstību "atkošana" ir viens no sarežģītākajiem uzdevumiem kriptogrāfijā. Bieži vien to izdodas atšifrēt, vien pateicoties veiksmīgiem arheoloģiskiem atradumiem, kā tas bija gadījumā ar Rozetas akmeni, kur viens un tas pats teksts bija uzrakstīts trīs valodās un ļāva labāk izprast ēģiptiešu hieroglifu rakstību. Un arī tad atšifrējums prasīja gadiem ilgu cītīgu darbu. Nu pētnieki franču arheologa Fransuā Desē vadībā uzskata, ka izdevies gandrīz pilnībā atšifrēt vienu no senākajām zināmajām rakstībām – ēlamītu lineāro rakstu. Taču par dažiem citiem Desē apgalvojumiem citi seno civilizāciju pētnieki tik pārliecināti vis nav, vēsta "Smithsonian Magazine".

Šobrīd par senāko zināmo rakstu valodu uzskatāms šumeru ķīļraksts. Desē uzskata, ka agrīnā ēlamītu rakstība bijusi lietošanā vienlaikus ar ķīļrakstu, un šis ir viens no apgalvojumiem, ko citi arheologi apstrīd – proto-ēlamītu valoda dažu citu pētnieku ieskatā tomēr ir nedaudz jaunāka par ķīļrakstu.

Ēlamīti bija Ēlamas valsts iedzīvotāji senās Babilonijas austrumos pie Persijas līča, kas tur mitinājušies pirms aptuveni pieciem tūkstošiem gadu jeb trim tūkstošiem gadu pirms mūsu ēras – starp seno Mezopotāmiju un Indas upes ieleju. Šajā pētījumā runa ir par divām ēlamītu lietotām rakstībām – jau minēto proto-ēlamītu rakstību un ēlamītu lineāro rakstību, kas parādījusies apmēram 800 gadus vēlāk (cik nu pašlaik ļauj spriest arheoloģiskās liecības). Lineārā rakstība ir sistēma, kurā rakstu zīmes veidotas ar dažādu līniju kombinācijām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!