Borneo atrasts skelets ar amputētu kāju
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Senākā mums zināmā amputācija notikusi pirms 31 tūkstoša gadu Borneo salā, liecina arheoloģiskie dati. Tas nozīmē, ka mērķtiecīga ekstremitāšu amputācija ir daudz senāka prakse, nekā bieži pieņemts domāt, vēsta izdevums "Discover Magazine".

Pētījums publicēts zinātniskajā žurnālā "Nature" – uzmanības centrā ir kāda pusaudža mirstīgās atliekas, apglabātas pirms apmēram 31 tūkstoša gadu Borneo salā. Skeletam trūkst pēdas un daļa apakšstilba, un vairākas pazīmes liecina par mērķtiecīgu amputāciju.

Ierasts uzskatīt, ka mednieku-vācēju laikā nekādu sarežģītu medicīnisku procedūru nebija, un cilvēki iztikuši ar pavisam vienkāršu ārstēšanos. Tādas sarežģītas procedūras kā operācijas vai amputācijas kļuvušas izplatītākas vien pirms kādiem 10 tūkstošiem gadu, cilvēkiem pamazām pārejot uz lauksaimnieku sabiedrībām. Šis daudz senākais skelets nu liek apšaubīt līdzšinējos pieņēmumus – izrādās, Borneo iedzīvotāji ķirurģiskas prasmes sākuši apgūt un izmantot jau pleistocēna epohā (ģeoloģiskajā laika skalā posms, kas sākās pirms apmēram 2,5 miljoniem gadu un noslēdzās pirms 11,7 tūkstošiem gadu).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!