Bjørn Christian Tørrissen, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons
Tev priekšā ir "Lego" konstruktora gabaliņi. Varbūt tikai daži desmiti, bet varbūt simtiem. Protams, tos var kombinēt pēc sirds patikas un uzbūvēt gandrīz jebko. Taču bez instrukcijas un iepakojuma zīmējuma diez vai uz labu laimi izdosies tos savietot tā, lai rezultāts precīzi atbilstu tam, kas redzams uz kastes vāka. Apmēram tādā situācijā bieži ir pētnieki, kas lūko atšifrēt sen zudušās valodas. Daži stipri cietuši tekstu fragmenti, desmiti vai simti rakstu zīmju un gandrīz nekādu atskaites punktu, uz kuriem balstīties. Pat ar spējīgiem mašīnmācīšanās algoritmiem un jaudīgiem datoriem dažu seno rakstību atšifrēšana aizvien ir piņķerīgs uzdevums. Tam ir vairāki iemesli.

Nav viena algoritma

Tu stāvi senu drupu ieskāvumā prāvu stēlu priekšā. Tās ir no augšas līdz lejai noklātas ar dažādām zīmēm. Kaut esi pieredzējis arheologs, ko tādu tu redzi pirmo reizi. Skaidrs, ka darīšana ir ar kādu sen aizmirstu rakstību. Katram ar atklājēja garu apveltītam cilvēkam būs vēlme uzzināt, ko šīs senās liecības vēsta par tautām, zudušām pirms gadu tūkstošiem. Ar ko sākt? Tas ir miljonu dolāru vērts jautājums.

Ir vairāki veidi, kā domāt par nesaprotama vēstījuma atšifrēšanu.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Nosaki "Delfi" auditorijas mīlētākos autorus "Delfi autoru balsojumā 2024"!Iepazīsties ar visiem autoriem un viņu saturu ŠEIT