Foto: AFP/Scanpix/LETA
Kaut tā nav senākā rakstu sistēma, tas ir senākais šobrīd zināmais alfabēts. Vecākās rakstu sistēmās zīmes un simboli nebija sakārtoti tajā loģiskajā sistēmā, ko saucam par alfabētu. Šajā senajā rakstībā – kanaāniešu rakstu sistēmā – arī ieskrāpēts vēstījums uz nelielās ķemmītes, kas uzieta izrakumos Izraēlā 2017. gadā. Tas mūs informē par ligu, ar ko savulaik cīnījušies kā turīgie, tā nabagie – utīm.

Vēstījumu aptuveni var tulkot kā novēlējumu, lai šī ķemmīte palīdz tās īpašniekam tikt vaļā no utīm gan matos, gan bārdā. "Gravējums ir dziļi cilvēcīgs," izdevumam "The Guardian" atradumu komentē Ebreju Universitātes Jeruzalemē pētnieks Josefs Garfinkels, kurš piedalījās izrakumos. "Mūsdienās mums pieejami aerosoli, indes un modernas zāles. Pagātnē šādu palīglīdzekļu cilvēkiem nebija."

Ķemmīte ir neliela – apmēram 2,5 reiz 3,5 centimetru izmērā. Kaut tā izrakumos uzieta pirms pieciem gadiem, padilušie iegravējumi detalizētāk pētīti vien kopš pērnā decembra. Rakstu zīmju analīze liecina, ka gravējums ir senās kanaānītu rakstības paraugs. Šī rakstība pašlaik ir senākais mums zināmais alfabētiskās rakstības paraugs. Senākas rakstu sistēmas bija zilbju vai vārdu sistēmas – tajās bija pat simtiem atsevišķu zīmju un simbolu, kur daļa varēja reprezentēt kādu vārdu, daļa pat veselu konceptu, un ne vienmēr tām bija arī fonētiska nozīme.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!