Ieskats senas villas bibliotēkā – algoritms šifrē Vezuva izvirdumā sadegušu manuskriptu
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Bija 79. gads mūsu ērā, kad Vezuvs parādīja savu spēku, pelnos aprokot tolaik plaukstošo Pompeju pilsētu un citas apkaimē esošas apdzīvotas vietas – Herkulānu, Oplontu. Šo pilsētu drupas vēl mūsdienās atgādina par riskiem, ko nes dzīve blakus vulkānam, taču vienlaikus dod vēsturniekiem lielisku iespēju ieskatīties gandrīz 2000 gadu senā pagātnē. Viena no šīm liecībām ir gandrīz pilnībā sadedzis manuskripts, kas vēsta par Aleksandru Lielo un citiem valdniekiem. Cilvēka spēkos to izlasīt nav, taču mākslīgais intelekts sāk šķetināt zināšanas, ko glabā šis senais teksts.

Manuskripts atradies Herkulānā ēkā, ko dēvē par "Villa dei Papiri" jeb "Papirusu villu" – tajā atrastas daudzu rakstu darbu paliekas. Ir versijas, ka šī villa ar prāvo bibliotēku, iespējams, bijusi filozofa Filodēma miteklis.

Kā šis rakstu darbs nokļuvis līdz pētniekiem? Tā ceļš līdz Francijas institūtam Parīzē, kur manuskripts glabājas vēl šodien, visu 2000 gadu laikā nav atklāts. Taču zināms, ka 1804. gadā tas atrasts un nodots Napoleonam Bonapartam, ar kura gādību darbs nonācis Francijas Institūtā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!